Love Peace Understanding
Detta är mycket känsligt ämne om Demokrati som är något jag vill tror på då jag tror på allas möjlighet att påverka vårt samhälle.
Många av oss förstår inte riktigt vad och varför saker blir eller inte blir då partierna lovar högljutt vitt och brett men oftast händer ingenting, förutom att det blir sämre varken det är höger eller vänster sedan 1990 talet.
När stora nationella beslut skall tas gör man det helt odemokratiskts som ex Nato, gillar eller inte gillar så är det en odemokratisk handling i ett demokratiskt land, för det är väl så Sverige är marknadsfört.
Liknande handlingar där ojämn information ang ja eller nej info som ex kärnkraften, Eu, invandring o.s.v
Gillar eller inte gillar, men val bör inte innebära påtryckning åt något håll, ett val är 50% – 50% lika info för ja eller nej med 100% sanningsenlig sanningshalt. Först då kan man ta ställning, annars är det lätt att blanda bedragen.
Tänk om Demokratin är just en ridå med ett upplägg där konsten att presentera demokrati i tron på att vi har något att säga till om men med en viss procent sanningsenlighet som man kan peka på för att rättfärdiga. samtidigt som en icke demokratiskt styre äger rum bakom hela Riksdagsteatern.
Intressant att vara medveten om att kandidaterna / ministrarna etc inte skriver politiken för partierna, utan dom är endast ansiktet utåt för dom som skriver politiken som vi inte ser när vi röstar.
Jag säger så klart inte att det är så till 100 %, men då det hela sköts som det gör med politiska dueller med mer fördömanden än sakliga diskussioner. Det handlar väl som ett tryggt samhälle mer än vem som kan spotta ur sig oförskämdheter för att fälla den andra. Detta äger rum på väldigt låg nivå, visioner som är många gånger tomma ord, media som supportar det hel. Det nog lätt att bli vilseledd och tappa focus om vad som egentligen händer i vårt samhälle. Ledsamt nog lyser den opolitiska och granskande journalistiken med sin frånvaro.
Det bör väl vara ett samarbete inte en kamp som i dag splittra befolkningen?!
Sveriges styre med befolkningen skapade ett väldigt fint samhälle fram till någon gång på 90 talet där ledsamt nog värdena började förändras där människan lyftes ner som ledsaga och mammon tog denna första platsen. Medans vi folket har haft fullt upp med att gå på varandra med beskyllningar till höger och vänster så förändras färgernas innehåll utan vi reflekterar det hela.
Demokrati måste man vårda med respekt och ansvar annars är vi ju med att skapa en diktatur utan att vi egentligen förstår det! Demokrati fungerar endast om man accepterar att ibland blir det som man själv vill och ibland inte, detta utan hat och fördömanden! Detta borde väl säga sig själv om man tänker efter.
När vi slutar att accepterar varandras olika åsikter försvinner den vackra demokratiska möjligheten.
Skall vi inte lägga ner stridsyxan och istället fokusera på hur det hela egentligen är uppbyggt då vi hela folket blir drabbade, höger som vänster.
Ta ett steg tillbaka för att inta perspektiven som ger en siluett av vad som verkligen sägs samt verkställs till skillnaden vad som sägs och i slutänden inte verkställs.
Var är visionerna om det god samhället och den ljusa framtiden.
Hur kan framtiden bli god när vi bara fokuserar på rädslor och fördömanden???
Detta borde väl våra styrande vara medvetna om???!!! Eller hm 🤨 dom kanske är förda bakom ljuset som alla andra med sina höga löner och privilegium som dom inte vill tappa!!!
Just funderingar och önskningar med goda intuitioner för folket och människan i ett civiliserat sunt samhället.
Hur skall man förstå om man inte frågar och diskuterar med respekt och omtanke?
För vi vill väl förstå och vi vill väl ha konstruktiva dialoger med goda demokratiska lösningar?!
Love Peace Understanding
Magnus
www.magnusrosen.com

