Recension đđđ«¶
Jag fick en sĂ„dan fin recension av journalisten och författaren Mikael Propst ang min bok: Bass of my heartđâ€ïžđ
Nyligen lyckades jag vinna en utdelning av tvĂ„ böckerđhĂ€r pĂ„ Instagram. Den ena boken var âThe Bass of My Heartâ av hĂ„rdrockaren Magnus RosĂ©n, som under tio Ă„r var basist i det vĂ€rldsberömda bandet HammerFall.
Jag har befunnit mig pĂ„ resa i Tyskland đ©đȘ och Ăsterrike đŠđč under huvuddelen av lĂ€sningen. Jag har sjĂ€lv ingen koppling till musikvĂ€rlden, men kĂ€nner nĂ„gra lokala musiker i Uppsala.
Roséns bok Àr ett mycket intressant och trevligt sÀllskap, med bÄde bredd och djup. Hans personligt skildrade historia berör och fascinerar pÄ mÄnga sÀtt, och hans filantropiska, filosofiska instÀllning imponerar och Àr kanske inte vÀntat hos en hÄrdrockare. Just dÀrför Àr detta en bok att rekommendera, en berÀttelse om grÀnsöverskridande inte bara musikaliskt utan ocksÄ mÀnskligt; att utmana sig sjÀlv.
RosĂ©n tĂ€njer ocksĂ„ grĂ€nserna pĂ„ uppfattningen om livet och dess eventuella fortsĂ€ttning. âThe Bass of My Heartâ Ă€r en mycket sympatisk följeslagare och inspiration till att resa ut i vĂ€rlden och att försöka göra gott.
Mikael Propst
Journalist



